Ekonomi / Güncel / Siyaset / Turizm

İZMİR`E KARA HABER

İzmir Valiliği 13 ilçedeki 25 jeotermal sahasını kiraya veriyor
İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Çeşme’den, Seferihisar, Menderes, Bayındır, Foça ve Menemen’e kadar İzmir’in 13 ilçesinde yer alan 25 jeotermal sahasını kiraya vermek için ihaleye çıktı. İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, kararın çiftçi için kara haber, İzmir'e vurulmuş büyük bir darbe olduğunu vurguladı.

Toplam 59 bin 461 hektarlık yüz ölçüme sahip 22 sahada jeotermal kaynak aranacağı, 5 bin 870 hektar büyüklüğe sahip mevcut 3 jeotermal sahasında ise işletme haklarının devredileceği duyuruldu. Açık teklif artırma usulüne göre yapılacak ihalelerin 4 Aralık 2018 tarihinde İzmir Valiliği’nde gerçekleştirileceği bildirildi.

BAYINDIR KADAR BÜYÜK ALANDA

Jeotermal aranacak 22 saha için toplam 2 milyon 660 bin 585 TL, işletme hakları devredilerek ruhsatlandırılacak mevcut 3 jeotermal sahası için ise 1 milyon 380 bin TL muhammen bedel belirlendi. İzmir’in Bayındır İlçesi’nin yüz ölçümü kadar bir alanı kaplayan jeotermal arama planı tarım kesiminde büyük endişe yarattı.

ATIKLARI VE HAVA KİRLİLİĞİ KORKUTUYOR

 

Bölgedeki çiftçiler, binlerce yıldan beri üretilen, kutsal ürün olarak kabul edilen incir ve zeytinin, dünyaca ünlü sultaniye üzümünün, kestanenin üretiminin jeotermal enerji santrallerinin bıraktığı atık ve yarattığı hava koşullarından olumsuz etkileneceği korkusunu yaşıyor.
Bu haber 09.11.2018 10:41:53 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

izmir valiliği

Okuyucu Yorumları

Radyo