Dünya / Ekonomi / Güncel / Siyaset

PETROL-İŞ TEMSİLCİLER KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDI!

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi 10.Dönem 4.Temsilciler Kurulu Toplantısını yaptı.
Sendikanın Necmettin Giritlioğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantının ardından Temsilciler Kurulu adına sonuç bildirgesi Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay imzasıyla yayınlandı.

TEMSİLCİLER KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi olarak 10.Dönem 4.Temsilciler Kurulumuzu 07 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Ülkemizde yaşanmakta olan ekonomik krizin ağırlığını her geçen gün daha da yoğun bir şekilde hissetmekteyiz. Defalarca belirttiğimiz şudur ki, ülkede uygulanan yanlış ekonomik politikaların sonunda bu kriz yaşanmaktadır. Oysa ülkeyi yönetenler açıklanan büyüme rakamlarından övgüyle bahsederken bizlerde bu büyümenin üretime dayalı değil borçlanmaya ve ithalata dayalı bir büyüme olduğunu defalarca belirtmiştik. Buna birde dışa bağımlı ekonomik politikaların hayata geçirilmesi krizin yaşanmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Ayrıca Kasım ayı enflasyon rakamlarına göre yıllık enflasyon oranının son 15 yılın rekor seviyesine ulaştığını hep beraber görmekteyiz. Kaldı ki gerçek enflasyonun açıklanan rakamın üzerinde olduğunu da tüm kamuoyu bilmektedir.

Tüm bu olumsuzluklar yaşanırken açıklanan yeni ekonomik programla krizin bedeli biz emekçilere ödettirilmeye çalışıldığı da aşikardır.Tasarruf adı altında biz emekçiler kemer sıkmaya zorlanırken sermayeye ise yeni kaynaklar yaratılmaya çalışılmaktadır. Reform adı altında Kıdem Tazminatlarının Fona devredilme çalışmaları, Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) zorunlu hale getirilme çalışmaları ve çalışma hayatının tamamen esnekleştirilmeye çalışılması da bunun açık göstergesidir.

Ayrıca ekonomik kriz bahanesiyle pek çok şirket istihdam daralmasına giderek yeni işsizler ordusu yaratılmaya çalışılmaktadır. Yaşanan tüm bu gelişmeler işçi sınıfına yeni saldırıların habercisidir. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Hava Limanında çalışan işçilere yapılan hukuksuzluğun bir yenisi Çiğli TARİŞ fabrikasında yaşandı. TARİŞ’te çalışan işçiler DİSK’e bağlı Gıda-iş Sendikasına üye oldukları için 7 işçi işten atılmış ve bundan dolayı fabrika önünde eyleme başladıkları için sermayenin talimatıyla emniyet güçleri tarafından sendika yöneticilerinin de içinde bulunduğu 67 işçi gözaltına alınmıştır. Sınıf kardeşlerimize yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz!

Ayrıca sendikamıza üye oldukları için işten atılan 134 Flormar işçisi 178 gündür direnişlerini sürdürmektedir. Flormar işçisine yapılan bu hukuksuzluğun bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini de bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Artık Yeter! Örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın.

Biz emekçilere karşı yapılan bu saldırılara karşı asla sessiz kalınmaması gerektiğini bir kez daha belirtmek isteriz. Başta Konfederasyonumuz Türk-iş olmak üzere tüm Konfederasyonlar ve Konfederasyonlara bağlı sendikaların bu konuda gerekli tavrı alanlara yansıtması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Değerli emekçi kardeşlerim, 
Temsilciler Kurulumuz olarak örgütlü olduğumuz işyerlerimizde yaşadığımız sorunlara karşı Genel Merkezimizle birlikte değerlendirerek gerekli tavrın ortaya konması gerektiğini de belirtmek isteriz.
Ayrıca şubemize bağlı iki işyerimizin (Tüpraş ve Ravago) Tis süreci 01.01.2019 tarihi itibariyle başlayacaktır. Yükselen enflasyon sonucunda alım gücümüz düşmüş, ücretlerimiz yoksulluk sınırının altında kalmıştır. Onun içindir ki Tüpraş işyerimizde dört bölgenin (Aliağa, Kocaeli, Kırıkkale, Batman) ortaya koyacağı ortak iradeyle siz değerli üyelerimizin emeğinin karşılığı olarak hak edilen sosyo- ekonomik dengenin sağlanması için gerekli tüm mücadele verilecektir.

Ayrıca Ravago işyerimizdeki üyelerimizin de hak ettikleri noktaya gelebilmeleri için Aliağa ve Gebze Şubeleri olarak gerekli tavrı sergileyeceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın.

Star Rafinerisi işyerimizde start-up çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca üyelik çalışmalarımızda sürmektedir. Tam anlamıyla devreye girdiğinde hem ülke ekonomisi olarak hem de örgütlülük olarak daha güçlü bir noktaya gelineceğinden asla şüphemiz yoktur.

Petkim işyerimizde ise 01 Ekim 2018 tarihinde başlayan planlı bakım duruşu devam etmektedir. Yoğun tempoda ve siz değerli üyelerimizin üstün çaba ve gayretleriyle yürütülen bu süreçte her zaman olduğu gibi birinci önceliğimiz İSİG kurallarıdır. Bu kapsamda tüm çalışanlarımıza sağlıklı çalışmalar diliyoruz.
Saybolt ve Airliquide işyerimizde de rutin faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Ayrıca 11 Ekim 2018 tarihinde iş kazası sonucunda yaşamını yitiren Siemens firması çalışanı sınıf kardeşimiz Nihat Abay’lı ya bir kez daha Allah’tan rahmet, başta yakınları olmak üzere tüm işçi sınıfına sabırlar diliyoruz.
Tüm bu duygularla hepinize iyi çalışmalar dileriz.

Saygılarımızla
Petrol-iş Sendikası Aliağa Şubesi
Temsilciler Kurulu Adına
Ahmet Oktay
Başkan
Bu haber 09.11.2018 00:49:31 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Radyo